Nowy “podatek od wyprowadzki” to nie jedyne novum w projektach ustaw podatkowych na nadchodzący rok – przyjrzymy się pozostałym zapowiadanym zmianom.

  1. Możliwość zaliczenia w koszty uzyskania przychodów wynagrodzenia małżonka i małoletnich dzieci (tak jak innych pracowników).
  2. Podwyższenie progu sprzedaży, który uprawnia do uzyskania statusu “małego podatnika” – z 1,2 mln euro do 2 mln euro. Status ten warunkuje wiele preferencji podatkowych.
  3. Szybsze rozliczenie straty – w 2019 jednorazowo będzie można odliczyć do 5 mln. zł.
  4. Informowanie o schematach podatkowych – doradcy podatkowi będą musieli informować skarbówkę o stosowanej optymalizacji podatkowej (w kraju i za granicą), a jeśli powołają się na tajemnicę zawodową, o schematach będzie musiał poinformować sam podatnik. Obowiązek będzie dotyczył firm, które przekroczą ustawowy limit w podatku (5 mln zł) i dochodach (25 mln zł).
  5. Niższy CIT: zamiast 15% – 9% proc., ale tylko dla małych podatników, którzy osiągną przychody brutto ze sprzedaży powyżej 1,2 mln euro oraz rozpoczynających działalność.
  6. Kryptowaluty – dochody z wirtualnej waluty będą traktowane jako kapitał pieniężny i opodatkowane wg stawki 19%.
  7. Samochody firmowe – korzystający z auta służbowego zarówno w firmie, jak i prywatnie odliczy tylko 50% wydatków, a w przypadku prywatnych – 20%. Do 150 tys. zł wzrośnie limit wartości samochodu osobowego, do której możliwe będzie pełne odliczanie odpisów amortyzacyjnych. Niestety nie będzie już możliwości zaliczania w koszty pełnej wartości rat leasingowych.
  8. Likwidacja obowiązku okresowych szkoleń BHP dla pracowników administracyjno-biurowych (branż, które są najmniej wypadkowe).
  9. Zmiany w funkcjonowaniu spółki z o.o. – możliwe będzie m.in. podejmowanie wszystkich uchwał przez wspólników na odległość, w trybie obiegowym.