W te wakacje mamy do czynienia z bezprecedensową sytuacją: w środku roku jest możliwość zmiany formy opodatkowania podatkiem dochodowym prowadzonej działalności. Przedsiębiorcy, którzy w reakcji na przepisy Polskiego Ładu wybrali ryczałt, od 1 lipca mogą przejść na skalę podatkową. Po obniżeniu stawek PIT może to być opłacalne, ale przed podjęciem decyzji należy to dokładnie przeanalizować i przeliczyć.

Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania w związku z możliwością zmiany formy opodatkowania w oparciu o przepisy Polskiego ładu 2.0.

  1. Komu opłaca się zmiana?

Nie ma jednej odpowiedzi dla wszystkich – doradca podatkowy lub księgowa muszą przeanalizować sytuację każdej firmy – od dochodów i wielu innych czynników zależy, czy zmiana będzie opłacalna. 12% stawka PIT obowiązuje tylko dla I progu podatkowego – korzyści ze zmiany mogą odnieść ryczałtowcy nie przekraczający 120 000 zł, opodatkowani aktualnie ryczałtem w wysokości 15% czy 17%. Plusem rozliczania na zasadach ogólnych jest możliwość wspólnego rozliczania się z małżonkiem czy skorzystania z ulg podatkowych.

  1. W jakim terminie trzeba podjąć decyzję o zmianie?

Są dwie możliwości: do 2 maja 2023 r. czyli momentu złożenia zeznania rocznego (ale od 1 lipca br. trzeba dostosować księgowość do zmiany formy opodatkowania). Druga opcja to przejście od drugiej połowy roku z ryczałtu na skalę i zgłoszenie tego do skarbówki do 22 sierpnia (więcej – w dalszej części tekstu).

  1. Jakie obowiązki wiążą się ze zmianą formy opodatkowania w połowie roku?

Konieczne jest założenie księgi, sporządzenie spisu z natury na dzień 1 lipca 2022 r., odliczanie od przychodów ponoszonych kosztów, obliczanie dochodu i odprowadzanie zaliczek na PIT. O zmianie trzeba poinformować właściwy urząd skarbowy do 22 sierpnia o rezygnacji z opodatkowania ryczałtem przychodów osiągniętych w okresie od 1 lipca 2022 roku do 31 grudnia 2022 roku. Konieczne jest także dokonanie stosownych zmian w CEIDG (między 1 lipca a 22 sierpnia 2022 roku).

  1. Jak będzie wyglądać po zmianie rozliczenie roczne podatku?

Pierwsza połowa roku będzie rozliczona na podstawie ryczałtu, a druga według skali podatkowej co oznacza, że złożymy dwa zeznania: PIT-28 i PIT-36. Jest też możliwość dokonania zmian przy składaniu zeznania rocznego (do 2 maja 2023 roku).

  1. A co z wynajmem?

Ze zmiany mogą też skorzystać osoby, które uzyskują wpływy z najmu prywatnego. Tu także jest możliwość przejścia na skalę po zakończeniu roku i rozliczenie całego 2022 r. na formularzu PIT-36 wg stawki 12%.

  1. Czy zmiana wpłynie na składki ZUS?

Tak – składka ryczałtowców jest uzależniona od przychodu. Po przejściu na skalę podatkową  należy na nowo przeliczyć składkę zdrowotną i – jeśli zajdzie taka potrzeba – dokonać dopłat albo czekać na zwrot nadpłaty.