Nowelizacja ustawy o grach hazardowych, która weszła w życie od 1 kwietnia br. dotyczy nie tylko organizatorów gier, ale także właścicieli lokali, w których znajdują się automaty, takich jak sklepy, bary i lokale usługowe.

Zmienione przepisy przewidują znacznie wyższe będą kary za urządzanie gier na automatach bez wymaganej koncesji – wzrosną z 12 do 100 tys. zł od każdego automatu.

Co istotne, rozszerzono katalog podmiotów, które podlegają karom za łamanie przepisów ustawy. Są to m.in.:

  • posiadacze zależni lokali, w których znajdują się niezarejestrowane automaty do gier i w których jest prowadzona działalność gastronomiczna, handlowa lub usługowa (100 tys. zł od każdego automatu),
  • posiadacze samoistny lokali, w których znajdują się niezarejestrowane automaty do gier i w których jest prowadzona działalność gastronomiczna, handlowa lub usługowa, o ile lokal nie jest przedmiotem posiadania zależnego (100 tys. zł od każdego automatu).

Posiadaczem samoistnym jest nie tylko właściciel lokalu, ale również osoba, która faktycznie nim włada jak właściciel. Posiadacz zależny to z kolei osoba, która faktycznie włada cudzą rzeczą jak użytkownik, najemca czy dzierżawca.

Za nielegalne posiadanie automatów będzie też przewidziana odpowiedzialność karno-skarbowa.
Jak informuje resort finansów, zmiany regulujące rynek hazardowy mają przede wszystkim zapewnić ochronę osobom, które korzystają z niego oraz ograniczyć szarą strefę w tym segmencie. Uzdrowienie sytuacji ma też spowodować rozwój konkurencji między legalnymi przedsiębiorstwami na rynku hazardowym. Dotychczas były one poszkodowane w wyniku działań nielegalnych podmiotów.