Od 1 stycznia 2019 r. zmienią się przepisy dotyczące rozliczania kosztów samochodów osobowych stanowiących prywatną własność przedsiębiorców.

Nowy rok przynosi zmianę polegającą na likwidacji obowiązku prowadzenia kilometrówki dla prywatnych aut używanych w firmie. Po 1 stycznia do kosztów będzie można zaliczyć tylko 20% wydatków związanych z korzystaniem z tych samochodów oraz składek na ubezpieczenie tych pojazdów. Aby skorzystać z odliczenia w razie kontroli trzeba będzie udowodnić, że samochód jest faktycznie używany na cele firmowe.
Przepisy obejmą wszystkie prywatne auta osobowe wykorzystywane w działalności gospodarczej, niezależnie od tego, kiedy zostały kupione.
Aby skorzystać z większego odliczenia i wrzucić w koszty minimum ¾ wydatków związanych z używaniem samochodu, można wprowadzić pojazd do ewidencji środków trwałych. Trzeba jednak pamiętać, że sprzedając go trzeba będzie zapłacić podatek od przychodu uzyskanego z tego tytułu. Opłaca się to więc wtedy, gdy koszty związane z eksploatacją auta są wysokie.