Rok 2024 przyniósł wyraźne spowolnienie w produkcji prawa w Polsce – uchwalono mniej aktów niż w latach poprzednich, a częstotliwość nowelizacji spadła. Jednak to nie oznacza, że sytuacja legislacyjna stała się przejrzysta i stabilna. Nadal nie brakuje absurdów, niejasności i przepisów, które utrudniają prowadzenie działalności gospodarczej.

Mniej prawa – to jeszcze nie porządek
Z danych zawartych w raporcie „Poprawmy prawo 2025” opracowanego przez serwis https://www.prawo.pl/ wynika, że w 2024 r. opublikowano ponad 133 tys. nowych aktów prawnych – to aż o 9735 mniej niż rok wcześniej. To pierwszy od lat wyraźny spadek. Rzadziej też nowelizowano przepisy. Dla przedsiębiorców to teoretycznie dobra wiadomość – mniej zmian to większa przewidywalność. Niestety, jakość stanowionego prawa nadal pozostawia wiele do życzenia.

Deregulacja wciąż na papierze
Od miesięcy mówi się o deregulacji i uproszczeniu prawa dla biznesu. Przedsiębiorcy pokładali nadzieje w pracach zespołów społecznych i zapowiadanych pakietach legislacyjnych. Mimo upływu czasu pierwszy pakiet deregulacyjny nadal nie został przyjęty przez Sejm, a działania resortów są niespójne. Brakuje rzeczywistej koordynacji i konkretnych rezultatów. Zamiast realnych ułatwień, firmy nadal muszą funkcjonować w gąszczu trudnych i nieintuicyjnych przepisów.

Konsultacje? Często fikcja
Kolejnym problemem, który dotyka przedsiębiorców, jest jakość konsultacji społecznych. Projekty ustaw trafiają do opiniowania w pośpiechu, często nie trafiają do właściwych grup interesariuszy lub są poddawane wielokrotnym, nieprzemyślanym zmianom. To sprawia, że przedsiębiorcy nie mają realnego wpływu na kształt regulacji, które ich dotyczą.

Co nas czeka w 2025 roku?
Nadchodzący rok nie będzie łatwiejszy. Eksperci wskazują na trzy kluczowe wyzwania legislacyjne dla biznesu:

  1. Dynamiczne wdrażanie unijnych przepisów – m.in. w zakresie sztucznej inteligencji i zrównoważonego rozwoju,
  2. Niepewność geopolityczna, która wpływa na kierunek zmian gospodarczych,
  3. Oczekiwana deregulacja, która – choć nadal pozostaje zapowiedzią – może mieć ogromny wpływ na warunki prowadzenia działalności.

Choć w 2024 roku przyjęto mniej ustaw, chaos legislacyjny nadal daje się we znaki. Przedsiębiorcy muszą funkcjonować w środowisku pełnym niepewności, uważnie śledzić zmiany i liczyć na to, że zapowiadane uproszczenia w końcu wejdą w życie.