Priorytety kontroli skarbowej na ten rok to walka z agresywną optymalizacją w CIT, ceny transferowe i optymalizacja podatkowa. Kontynuowane będą działania przeciwko wyłudzaniu VAT i podatku akcyzowego.

Jak podkreśla resort finansów, polskim priorytetem jest nadal uszczelnienie w podatku VAT. Innym obszarem, który wymaga zmian jest optymalizacja podatkowa i ceny transferowe.
Mamy także dobre wiadomości – ministerstwo finansów zamierza zmniejszać liczbę kontroli mikroprzedsiębiorców i małych firm. Tylko w 2017 r. liczba kontroli przeprowadzonych przez urzędy skarbowe zmniejszyła się o 23,1 proc. w porównaniu do 2016 r. Na wizytę kontrolerów muszą się przygotować duże podmioty, ponieważ tam są potencjalnie największe uszczuplenia.
Priorytetem kontroli celno-skarbowej będzie podatek CIT, w którym do unikania opodatkowania stosowana jest przede wszystkim agresywna optymalizacja podatkowa oraz ceny transferowe, a także gry hazardowe oraz obrót towarowy z zagranicą (kontrole celne).
Jeśli chodzi o listę branż, które znajdą się pod lupą fiskusa, to w tej chwili trwa hierarchizacja tych, które będą szczególnie bacznie analizowane pod kątem uszczupleń należności publiczno-prawnych. W walce z przestępczością podatkową i unikaniem opodatkowania pomogą Krajowej Administracji Skarbowej owe narzędzie. W najbliższym czasie mają wejść w życie przepisy o STIR (System Teleinformatyczny Izby Rozliczeniowej). Zwalczanie nieprawidłowości już ułatwia obowiązujący wszystkie firmy płacące VAT Jednolity Plik Kontrolny.

Źródło: rozmowa PAP z Piotrem Walczakiem, zastępcą dyrektora Krajowej Administracji Skarbowej.