Niewiele czasu zostało wszystkim tym, którzy przez internet chcieliby złożyć wniosek o dowód osobisty. 2 sierpnia zniknie taka możliwość, ponieważ do obiegu wejdą nowe dowody – z odciskami palców i odręcznym podpisem właściciela.

Nie wszyscy jednak będą musieli wymienić swoje dowody osobiste. Z dotychczasowego dokumentu będzie można korzystać do czasu, aż minie jego ważność. Nowe dokumenty będą wydawane osobom, których dowody tracą ważność po 2 sierpnia lub które kończą 18 lat. Wymiana wszystkich dowodów na nowe potrwa 10 lat.
Nowy dowód będzie bardziej bezpieczny, ale nie będzie możliwości składania wniosków online. Jest to związane ze zmianą zawartości warstw graficznej i elektronicznej wydawanych dokumentów tożsamości. Wszystkie państwa członkowskie zostały zobligowane do umieszczania w nich odcisków palców (w warstwie elektronicznej) i odręcznego podpisu posiadacza dowodu (w warstwie graficznej). Zarówno odciski palców, jak i podpis trzeba będzie zostawić w urzędzie. A to oznacza, że zniknie możliwość składania elektronicznych wniosków o dowód osobisty.
Składanie online wniosku o dowód osobisty będzie możliwe wyłącznie w przypadku dokumentu dla dzieci do 12. roku życia. Od nich odciski palców nie będą pobierane.
Jeśli więc Twój dokument niebawem traci ważność – nie zwlekaj, działaj. O nowy dowód zawnioskuj (jeszcze) online. Wystarczy skorzystać z e-usługi Uzyskaj dowód osobisty.