Przedsiębiorcy, których przychód w ubiegłym roku nie przekroczył 120 tys. zł i skorzystali z ulgi w ZUS 2023 roku, zaoszczędzą do kilkuset złotych miesięcznie. Umożliwią to przepisy wydłużające o 12 miesięcy korzystanie z Małego ZUS-u Plus. Zmiana dotyczy ponad 200 tys. mikrofirm.
Nowe przepisy dotyczącego Małego ZUS-u plus mają wejść w życie 1 sierpnia br., a z ulgi będzie można korzystać przez rok.
Przedsiębiorcy, którzy korzystają obecnie z Małego ZUS Plus i których przychód w roku poprzedzającym nie przekroczył 120 tys. zł, będą mogli dłużej opłacać niższe składki ZUS. Dzięki dodatkowym 12 miesiącom zaoszczędzą nawet kilkaset złotych miesięcznie, w zależności od tego, jak wysoki był ich ubiegłoroczny dochód.
Ulga także dla firm, które przeszły na regularne składki ZUS
Jeśli przedsiębiorca zakończył korzystanie z Małego ZUS-u Plus w 2023 r., ponieważ minęło już 36 miesięcy, ale nadal spełnia pozostałe warunki ustawowe, to może zgłosić się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych do 31 grudnia 2023 r. Od kolejnego miesiąca ponownie będzie mógł opłacać składki w ramach „MZ+” – jemu też przysługiwać będzie 12 dodatkowych miesięcy ulgi.
O zmiany zabiegał Rzecznik MŚP
O możliwość dłuższego korzystania z tych preferencji zabiegał Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców. Argumentował, że trzy lata po wprowadzeniu ulgi – w lutym 2023 roku tysiące przedsiębiorców stanęło przed dylematem: zawiesić działalność czy przejść do gospodarczego podziemia. Ci zaś, których wiążą długoterminowe umowy i kredyty, zaczęli popadać w spiralę długu wobec ZUS. Zdaniem Rzecznika MŚP wydłużenie Małego ZUS-u Plus stanowi pomoc – swoistą kroplówkę przedłużającą życie małych i średnich przedsiębiorców i oczekuje, że stanie się on rozwiązaniem systemowym, a nie tylko czasowym.
Ustawa trafi teraz pod obrady Senatu, a następnie będzie przekazana do podpisu Prezydenta RP.