Od 1 lipca br. podzielona płatność VAT jest rozwiązaniem, z którego może, ale nie musi skorzystać płatnik podatku VAT. Od przyszłego roku mechanizm ten będzie obowiązkowy w usługach budowlanych, a następnie w innych branżach.

Jak oceniają eksperci podatkowi, na nowych przepisach skorzystają podwykonawcy w branży budowlanej, ponieważ nie będą musieli występować o zwroty podatku VAT. Nowe przepisy mogą natomiast przysporzyć kłopotów głównym wykonawcom.
Split payment będzie wiązał się z koniecznością podania na fakturze dodatkowych danych i wskazania na tym dokumencie, że należność trzeba opłacić w trybie split payment.
Dla przypomnienia: mechanizm podzielonej płatności (MPP), tzw. split payment to narzędzie dla przedsiębiorców płacących bezgotówkowo za faktury sprzedaży przy użyciu polecenia przelewu (lub polecenia zapłaty) i posiadających rachunek VAT. Mechanizm obowiązuje w Polsce od 1 lipca 2018 r., ale na razie jest dobrowolny.  MPP dotyczy wyłącznie transakcji między podatnikami posiadającymi rachunek VAT rozliczanych w polskiej walucie, niezależnie od wielkości firmy. Każdy przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą i posiadający rachunek rozliczeniowy lub imienny rachunek w SKOK ma bezpłatny rachunek VAT (otwarty automatycznie, bez konieczności składania wniosków).