Obecnie e-paragony można wystawiać tylko za pomocą kas wirtualnych, ale już niedługo będzie to możliwe także w kasach on-line, bez konieczności drukowania paragonu.

Dopuszczenie możliwości wydawania paragonów w postaci elektronicznej, tzw. e-paragonów, umożliwia klientowi wybór, czy chce otrzymywać papierowy paragon fiskalny, czy też woli paragon elektroniczny, np. przesłany sms-em. Oszczędzi to czas zarówno sprzedawcy, jak i klienta. Ponadto klient nie będzie musiał się obawiać, że paragon ulegnie zniszczeniu lub zaginięciu, albo po prostu wyblaknie. To rozwiązanie przyjazne dla środowiska i ważne w dobie pandemii.
Ministerstwo Finansów zapewnia, że nie będzie śledziło procesu przesyłania e-paragonu klientowi. Nie zostanie też narzucony jeden sposób przechowywania i przekazywania paragonów w postaci elektronicznej. Kwestia ta zostanie wypracowana na rynku w drodze samoregulacji.
E-paragony mogą być obecnie wystawiane jedynie przy zastosowaniu kasy mającej postać oprogramowania (tzw. wirtualnej). Od czerwca 2020 roku kasy tego typu mogą być instalowane m. in. u przedsiębiorców z branży transportowej, gastronomicznej i hotelarskiej. E-paragon można wystawić i wydać nabywcy, za jego zgodą i w sposób z nim uzgodniony.
Wraz z wejściem w życie rozporządzenia liczba urządzeń mogących wystawiać e-paragony zwiększy się prawie 200 razy. Rozporządzenie w tej sprawie zostało już  podpisane i obecnie oczekuje na publikację. Przepisy wejdą w życie dzień po ich ogłoszeniu.