Sejm przegłosował projekt ustawy wdrażającej w Polsce Krajowy System e-Faktur. Teraz ustawa trafi do podpisu Prezydenta. Uchwalono również zmiany w fakturowaniu stanowiące część pakietu SLIM VAT 2.

W pierwszej fazie wdrażania e-faktury, polscy przedsiębiorcy będą z niej korzystać dobrowolnie. Dopiero w 2023 r. korzystanie z e-faktury stanie się obowiązkowe.

Jakie korzyści przyniesie przedsiębiorcom korzystanie z e-faktury?

  • podatnicy wybierający e-fakturę, otrzymają zwrot VAT o 1/3 szybciej – termin zwrotu skróci się dla nich o 20 dni, z 60 na 40;
  • faktura pozostanie w bazie danych MF i nigdy nie ulegnie zniszczeniu czy zaginięciu, nie będzie konieczności wydawania jej duplikatów.

Jak podkreśla resort finansów, e-fakturowanie to najbardziej zaawansowany technologicznie sposób zwalczania wyłudzeń VAT. Dzięki analizom big data, tempo wykrywania podatkowych przestępców będzie liczone w tygodniach, a nie jak dotąd w miesiącach czy latach.

Zmiany w fakturowaniu w ramach SLIM VAT 2

  • Brak obowiązku zamieszczania oznaczenia „Duplikat”, gdy faktura pierwotna ulegnie zniszczeniu lub zaginie.
  • Brak obowiązku umieszczania na fakturze korygującej wyrazów „Faktura korygująca” albo „Korekta”, czy wskazywania przyczyny korekty.