Podczas IV Ogólnopolskiego Dnia Przedsiębiorcy w czerwcu br. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców zaprezentowali 15 najbardziej uciążliwych kosztów i obowiązków, które obciążają przedsiębiorców, a nie są związane bezpośrednio z prowadzoną przez nich działalnością.
- Wynagrodzenie chorobowe.
Wynagrodzenie to jest finansowane ze środków pracodawcy co oznacza, że w Polsce znaczący ciężar kosztów zwolnień pokrywają pracodawcy, pomimo że pracownik płaci ubezpieczenie chorobowe do ZUS. - Dni wolne należne pracownikom za święto w sobotę.
Pracodawca zobowiązany jest do oddania pracownikowi tych ośmiu godzin w innym dniu, czyli udzielenia dnia wolnego. Dotyczy to pracowników pracujących od poniedziałku do piątku, kiedy sobota jest dla nich dniem wolnym od pracy z tytułu pięciodniowego tygodnia pracy. Jeśli natomiast pracownik wykonuje pracę w sobotę (zgodnie z harmonogramem i ustalonym systemem czasu pracy), po prostu tego dnia ma wolne z uwagi na święto. Koszty tego niczym nieuzasadnionego „urlopu” ponoszą pracodawcy. - 2 dni wolne dla honorowych krwiodawców.
Koszt nieobecności pracownika we wskazanych dniach ponosi pracodawca. - Urlop wypoczynkowy należny za czas urlopu macierzyńskiego, 2 dni wolne na opiekę nad dzieckiem, krótszy czas pracy matek karmiących.
Nie ma żadnych ograniczeń czasowych do korzystania przez pracownicę z prawa do przerw na karmienie dziecka piersią. Przepis nie uzależnia tego ani od wieku dziecka, ani od udowodnienia faktu jego karmienia w ten sposób. Koszty ponosi pracodawca. - Zwolnienie od pracy z powodu siły wyższej
- Wymogi biurokratyczne dotyczące MŚP ((PKD, RODO (w tym polityka prywatności), ESG, polityka plików cookies, rejestracja umów o dzieło i inne)
Obowiązki nieustannego raportowania do różnych instytucji, konieczność zgłaszania umów o dzieło do ZUS w terminie 7 dni oraz inne wymogi – to czynniki, które w znacznym stopniu utrudniają funkcjonowanie przedsiębiorcom. Szczególnie dotkliwie biurokrację odczuwa sektor MŚP. – Ponad połowa polskich firm uznała biurokrację za największą barierę w rozwoju. - Obowiązek umieszczania komunikatów reklamujących działania rządu.
Na przykład, że sprzedaż detaliczna paliw silnikowych nie podlega opodatkowaniu podatkiem od sprzedaży detalicznej. Analogiczne obowiązki były nakładane przez ustawodawcę w ramach kolejnych odsłon tzw. tarczy antyinflacyjnej. - Raportowanie marnowanej żywności.
Sprawozdanie zawiera dane o całkowitej masie marnowanej żywności w danym roku oraz o wysokości należnej opłaty za marnowanie żywności, wraz ze wskazaniem wysokości opłaty, która zostanie wpłacona do funduszu. - Flagi przy ziemniakach i mięsie.
Informacje podaje się w miejscu sprzedaży na wywieszce dotyczącej danego środka spożywczego lub w inny sposób, w miejscu dostępnym bezpośrednio konsumentowi finalnemu. - Wynagrodzenie za czas oddelegowania do pracy na rzecz związków zawodowych i koszty funkcjonowania związków zawodowych, rad pracowników.
- Odprawa dla pracownika powołanego do terytorialnej służby wojskowej (WOT).
- Podatek od nieruchomości w okresie zawieszenia działalności gospodarczej.
- Kwestionowanie przez ZUS kwoty zadeklarowanej przez osobę prowadzącą działalność gospodarczą jako podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne (sprawy m.in. Matek na działalności).
- Kwestia nieustawowego wspólnika iluzorycznego.
- Potrzeba wyznaczenia ram współpracy pomiędzy franczyzodawcami a franczyzobiorcami.
Więcej: link