Sprzedajesz działkę? TSUE wydał ważny wyrok w polskiej sprawie
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w wyroku z 3 kwietnia 2025 r. wypowiedział się w dwóch istotnych dla podatników kwestiach dotyczących opodatkowania sprzedaży nieruchomości. Orzeczenie to może mieć duże znaczenie dla osób fizycznych – w szczególności małżonków – sprzedających działki z majątku prywatnego.
Zmiany w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców od 2026 roku
Sejm przyjął ustawę zmieniającą zasady naliczania składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Nowe przepisy wejdą w życie 1 stycznia 2026 roku i obejmą osoby prowadzące działalność gospodarczą, które rozliczają się według skali podatkowej, podatku liniowego, ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz karty podatkowej. Będzie można zaoszczędzić nawet 1000 zł.
E-doręczenia dla firm – wydłużony czas oczekiwania, warto złożyć wniosek wcześniej
Chociaż wielu przedsiębiorców ma jeszcze czas na wdrożenie e-Doręczeń, zainteresowanie tą usługą jest już teraz bardzo duże. Wnioski są rozpatrywane na bieżąco, jednak czas oczekiwania może się wydłużyć. Dlatego warto zadbać o założenie skrzynki z odpowiednim wyprzedzeniem.
Święta i ZFŚS jak uniknąć błędów podatkowych?
Zbliżające się Święta Wielkanocne to czas, kiedy pracodawcy wspierają swoich pracowników finansowo. Świadczenia z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS) mogą być zwolnione z podatku, ale tylko pod pewnymi warunkami. Sprawdź, o czym musisz pamiętać, aby działać zgodnie z przepisami i nie narazić firmy ani pracowników na problemy podatkowe.
Produkcja prawa spowolniła, ale problemów nie ubyło
Rok 2024 przyniósł wyraźne spowolnienie w produkcji prawa w Polsce – uchwalono mniej aktów niż w latach poprzednich, a częstotliwość nowelizacji spadła. Jednak to nie oznacza, że sytuacja legislacyjna stała się przejrzysta i stabilna. Nadal nie brakuje absurdów, niejasności i przepisów, które utrudniają prowadzenie działalności gospodarczej.
Dodatkowy urlop dla rodziców wcześniaków już obowiązuje – co musi wiedzieć pracodawca?
Od 19 marca 2025 roku obowiązują przepisy wprowadzające nowy, dodatkowy urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków oraz dzieci hospitalizowanych po porodzie. Nowe uprawnienie wpływa na planowanie czasu pracy i organizację zespołów – pracodawcy powinni znać jego zasady.