Od 1 stycznia 2025 r. wejdzie w życie nowa klasyfikacja PKD 2025, zastępując dotychczasową PKD 2007. Nowa klasyfikacja będzie dostosowana do aktualnych zmian na rynku i w gospodarce. Przy składaniu wniosków do rejestrów, takich jak CEIDG czy KRS, konieczne będzie stosowanie kodów PKD 2025.

PKD ma znaczenie!

Nowa klasyfikacja PKD będzie obowiązkowa przy rejestracji działalności i wpływa na wybór formy opodatkowania, obowiązek stosowania kas fiskalnych, rozliczenia VAT oraz kwalifikację do programów wsparcia publicznego. Jest także narzędziem monitorowania rynku i zharmonizowania polskich statystyk z unijnymi, co ułatwia analizę gospodarki i wspiera fiskusa w weryfikacji podatników.

Kluczowe daty i etapy zmian:

  • 1 stycznia 2025 r.  – wszystkie wnioski o wpis lub zmianę wpisu do CEIDG, KRS czy REGON będą wymagały stosowania kodów PKD 2025.
  • Okres przejściowy do końca 2026 r.  – przedsiębiorcy będą mogli korzystać z dotychczasowych kodów PKD 2007 równolegle z kodami PKD 2025, co pozwoli na płynne przejście do nowej klasyfikacji.
  • Automatyczne przeklasyfikowanie od 1 stycznia 2027 r.  – działalności, które do tej daty nie zostaną zgłoszone z kodami PKD 2025, zostaną automatycznie przeklasyfikowane.

Dlaczego warto zaktualizować wpisy?    

Jeśli prowadzisz działalność opisaną kilkoma kodami PKD 2007, która w PKD 2025 rozdziela się na kilka rodzajów działalności, kluczowe jest samodzielne zgłoszenie zmiany kodów przed 2027 r. Pozwoli to uniknąć błędów w automatycznym przeklasyfikowaniu, które mogłoby skutkować przypisaniem działalności do nieodpowiedniego kodu.