Produkcja prawa spowolniła, ale problemów nie ubyło
Rok 2024 przyniósł wyraźne spowolnienie w produkcji prawa w Polsce – uchwalono mniej aktów niż w latach poprzednich, a częstotliwość nowelizacji spadła. Jednak to nie oznacza, że sytuacja legislacyjna stała się przejrzysta i stabilna. Nadal nie brakuje absurdów, niejasności i przepisów, które utrudniają prowadzenie działalności gospodarczej.
Dodatkowy urlop dla rodziców wcześniaków już obowiązuje – co musi wiedzieć pracodawca?
Od 19 marca 2025 roku obowiązują przepisy wprowadzające nowy, dodatkowy urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków oraz dzieci hospitalizowanych po porodzie. Nowe uprawnienie wpływa na planowanie czasu pracy i organizację zespołów – pracodawcy powinni znać jego zasady.
Inwestujesz w fundusze? Musisz samodzielnie rozliczyć podatek!
Od 1 stycznia 2024 roku w Polsce obowiązują zmienione przepisy dotyczące opodatkowania dochodów z funduszy inwestycyjnych. Inwestorzy indywidualni muszą teraz samodzielnie rozliczać swoje zyski i straty w rocznym zeznaniu podatkowym. Zmiany te mają istotny wpływ na sposób, w jaki inwestorzy podchodzą do zarządzania swoimi inwestycjami.
Zmiana czasu na letni a wynagrodzenie – co z nocną zmianą?
W najbliższy weekend, w nocy z 30 na 31 marca 2025 r. przestawimy zegarki z godziny 2:00 na 3:00, czyli śpimy o godzinę krócej. Dla wielu pracowników zmiana czasu nie robi większej różnicy – ale nie dla tych, którzy pracują wtedy na nocnej zmianie. Pracodawcy muszą wiedzieć, jak prawidłowo rozliczyć ich czas pracy i wynagrodzenie.
Ważny termin podatkowy dla właścicieli nieruchomości
Już 15 marca 2025 roku mija termin uiszczenia pierwszej raty podatku od nieruchomości. Warto pamiętać o tym obowiązku, aby uniknąć ewentualnych konsekwencji związanych z opóźnieniem.
Mniej biurokracji, krótsze kontrole! Rząd upraszcza przepisy dla przedsiębiorców
Już 1 maja 2025 roku to planowany termin wejścia w życie większości nowych przepisów, które uproszczą prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce. Rząd przyjął projekt ustawy o deregulacji prawa gospodarczego i administracyjnego, który ma na celu zmniejszenie obciążeń biurokratycznych, skrócenie kontroli oraz wprowadzenie bardziej przewidywalnych zasad dla firm.