Uwaga pracodawcy: do 28 grudnia 2023 r. trzeba wykonać zwieszone badania lekarskie!
Państwowa Inspekcja Pracy przypomina, że 28 grudnia br. mija 180 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego. Pracodawca i pracownik są obowiązani niezwłocznie podjąć wykonywanie zawieszone w tym czasie obowiązki wynikające z Kodeksu pracy.
3 ważne zmiany w prawie spadkowym
Dzięki nowym przepisom, które weszły w życie 15 listopada 2023 r. postępowania spadkowe będą trwały krócej, zwiększy się też bezpieczeństwo prawne spadkobierców.
Można już zastrzec swój numer PESEL
Od połowy listopada każdy pełnoletni obywatel może zastrzec numer PESEL w urzędzie gminy lub na stronie internetowej. Wkrótce będzie to możliwe także w aplikacji mObywatel. Zastrzeżenie minimalizuje ryzyko zaciągnięcia na podstawie naszych danych i bez naszej wiedzy pożyczki lub innych zobowiązań.
Więcej czasu na wdrożenie e-Doręczeń – jest nowy termin
Po konsultacjach z podmiotami, które w pierwszej kolejności miałyby obowiązek wdrożenia e-doręczeń, resort cyfryzacji zdecydował o przesunięciu terminu wejścia w życie obowiązku korzystania z doręczeń elektronicznych na 30 grudnia 2023 r. Niewykluczone, że ostateczna data zostanie ustalona na 1 stycznia 2025 r.
Praca zdalna: z których obowiązków BHP jest zwolniony pracodawca?
W przypadku pracy zdalnej pracodawca nie jest w stanie wywiązać się z niektórych obowiązków wobec pracownika związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy. Choć zatrudnienie musi odbywać się w przewidzianych przepisami warunkach, to Kodeks pracy zwalnia pracodawców z niektórych obowiązków dotyczących BHP.
Opłaty parkingowe i za autostradę w podróży służbowej. Co z PIT?
Zwrot pracownikom dodatkowych udokumentowanych kosztów związanych z wykorzystaniem w podróży służbowej samochodu prywatnego, jak np. opłaty za płatne parkingi czy opłaty za autostrady, stanowi dla pracowników przychód w PIT. Podlega on jednak zwolnieniu, więc na pracodawcy nie ciążą obowiązki płatnika w związku ze zwrotem pracownikom takich kosztów.