Aktualności2016-12-13T18:49:55+01:00

3 ważne zmiany w prawie spadkowym

29 listopada, 2023|

Dzięki nowym przepisom, które weszły w życie 15 listopada 2023 r. postępowania spadkowe będą trwały krócej, zwiększy się też bezpieczeństwo prawne spadkobierców.

Można już zastrzec swój numer PESEL

29 listopada, 2023|

Od połowy listopada każdy pełnoletni obywatel może zastrzec numer PESEL w urzędzie gminy lub na stronie internetowej. Wkrótce będzie to możliwe także w aplikacji mObywatel. Zastrzeżenie minimalizuje ryzyko zaciągnięcia na podstawie naszych danych i bez naszej wiedzy pożyczki lub innych zobowiązań.

Więcej czasu na wdrożenie e-Doręczeń – jest nowy termin

29 listopada, 2023|

Po konsultacjach z podmiotami, które w pierwszej kolejności miałyby obowiązek wdrożenia e-doręczeń, resort cyfryzacji zdecydował o przesunięciu terminu wejścia w życie obowiązku korzystania z doręczeń elektronicznych na 30 grudnia 2023 r. Niewykluczone, że ostateczna data zostanie ustalona na 1 stycznia 2025 r.

Praca zdalna: z których obowiązków BHP jest zwolniony pracodawca?

15 listopada, 2023|

W przypadku pracy zdalnej pracodawca nie jest w stanie wywiązać się z niektórych obowiązków wobec pracownika związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy. Choć zatrudnienie musi odbywać się w przewidzianych przepisami warunkach, to Kodeks pracy zwalnia pracodawców z niektórych obowiązków dotyczących BHP.

Opłaty parkingowe i za autostradę w podróży służbowej. Co z PIT?

15 listopada, 2023|

Zwrot pracownikom dodatkowych udokumentowanych kosztów związanych z wykorzystaniem w podróży służbowej samochodu prywatnego, jak np. opłaty za płatne parkingi czy opłaty za autostrady, stanowi dla pracowników przychód w PIT. Podlega on jednak zwolnieniu, więc na pracodawcy nie ciążą obowiązki płatnika w związku ze zwrotem pracownikom takich kosztów.

Przejdź do góry